Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
- Uchwała Nr VIII/XXXII/282/21 Rady Miasta Wałcza z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Wałcz oraz pomieszczeń tymczasowych
O najem lokalu na czas nieoznaczony mogą ubiegać się osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:
- są mieszkańcami miasta Wałcz;
- nie posiadają tytułu prawnego do lokalu położonego w Wałczu lub miejscowości pobliskiej
- mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe (w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego – wszyscy jego członkowie mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe) lub znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych, a mianowicie:
a) zamieszkują w lokalu o znacznym przegęszczeniu, w którym łączna powierzchnia pokoi w przeliczeniu na osobę wszystkich osób uprawnionych do zamieszkiwania w tym lokalu nie przekracza 5 m2. W przypadku gdy w lokalu komunalnym będzie zamieszkiwać osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub inna osoba niepełnosprawna, jeżeli jej niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania przez nią w oddzielnym pokoju, wartość przegęszczenia oblicza się odejmując 15 m2 od powierzchni pokoi w lokalu zamieszkiwanym przez wnioskodawcę. W przypadku, gdy ubiegającymi się o przydział lokalu komunalnego są małżonkowie zamieszkujący dotychczas w dwóch różnych lokalach na terenie miasta Wałcz, warunek ten powinien być spełniony w obu lokalach, w przypadku gdyby oboje zamieszkali w którymkolwiek z nich. Nie dotyczy osób, które nie mają uprawnień do wspólnego zamieszkiwania z najemcą (właścicielem) lokalu, a jedynie zamieszkują w nim w charakterze podnajemcy albo najemcy.
b) zamieszkują w lokalach niespełniających wymagań dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w rozumieniu przepisów określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; - spełnią kryteria dochodowe
Liczba osób w gospodarstwie domowym wnioskodawcy – dochody nie przekraczają:
1 osoba - od 100% do 175% kwoty najniższej emerytury,
2 osoby - od 50% do 125% kwoty najniższej emerytury,
3 osoby od 50% do 120% kwoty najniższej emerytury,
4 osoby od 50% do 108% kwoty najniższej emerytury,
5 osób - od 50% do 100% kwoty najniższej emerytury,
6 osób i więcej - od 50% do 95% kwoty najniższej emerytury,
Dochód – należy przez to rozumieć dochód w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, tj. wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Do dochodu nie wlicza się:
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów,
- dodatków dla sierot zupełnych,
- jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
- dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
- pomocy w zakresie dożywiania,
- zasiłków pielęgnacyjnych,
- zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
- jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
- dodatku mieszkaniowego,
- dodatku energetycznego,
- zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
- świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
- świadczenia wychowawczego,
- dodatku wychowawczego,
- dopłaty do czynszu,
- świadczenia pieniężnego przyznawanego na podstawie art. 9 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski
- świadczenia uzupełniającego przyznanego na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
- złożą wniosek o najem lokalu do Urzędu Miasta Wałcz, pl. Wolności 1, 78-600 Wałcz
Wszystkie wnioski złożone do 31 sierpnia każdego roku, które zostaną pozytywnie rozpatrzone, będą uwzględnione przy tworzeniu list osób oczekujących na przydział lokali w roku następnym.
Wnioski złożone po terminie będą rozpatrywane w następnym roku tworzenia listy osób uprawnionych do przydziału lokalu.
Wnioski złożone bez wymaganych dokumentów pozostaną bez rozpatrzenia.
Wymagane dokumenty: (druki do pobrania poniżej w zakładce "Załączniki")
- Wypełniony wniosek o przydział lokalu
- Deklaracja o wysokości dochodów
- Oświadczenie o stanie majątkowym
- Zaświadczenia o dochodach uzyskanych przez wnioskodawcę i wszystkie osoby ujęte we wniosku za okres trzech miesięcy poprzedzających termin złożenia wniosku.
W przypadku osób niepracujących – zaświadczenie z PUP lub MOPS lub inne potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów na rzecz członków rodziny wnioskodawcy - postanowienie komornika sądowego. - Umowa najmu/ podnajmu lokalu lub jego części (jeżeli dotyczy)
- Zaświadczenie z MOPS/ placówki właściwej potwierdzające bezdomność (jeżeli dotyczy)
- Zaświadczenia potwierdzające zamieszkiwanie z byłym małżonkiem, tj. potwierdzenie zamieszkiwania i wyrok sądowy (jeżeli dotyczy)
- Prawomocne wyroki sądowe orzekające o rozwodzie lub wysokości alimentów, zaświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej, akt zgonu drugiego rodzica lub inny dokument urzędowy potwierdzający samotne wychowywanie dziecka (jeżeli dotyczy)
- Orzeczenia komisji lekarskiej/ zaświadczenia lekarskie o chorobach, jeżeli występują w rodzinie, w tym orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy osób ujętych we wniosku)
- Potwierdzone dokumenty o zamieszkiwaniu w warunkach uciążliwych ze względu na zakłócanie porządku domowego (potwierdzone wyrokiem sądowym, obdukcją, informacją z policji, wywiadem środowiskowym) lub w lokalu nie nadającym się do zamieszkania potwierdzonym informacją zarządcy lub właściciela budynku, nadzoru budowlanego (jeżeli dotyczy).
- Informacja o opuszczeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodzinnego domu dziecka, rodziny zastępczej, potwierdzona przez tę placówkę lub PCPR (jeżeli dotyczy)
- Dokumenty potwierdzające okres zamieszkiwania w Wałczu, tj. dowód zameldowania lub inny dokument potwierdzający, że centrum życiowe wnioskodawcy związane jest w Wałczem.
WERYFIKACJA
Każdego roku, we wrześniu, odbywa się weryfikacja wniosków złożonych przez osoby ujęte na liście osób oczekujących na lokal w roku bieżącym, polegająca na sprawdzeniu, czy osoba ubiegająca się o najem lokalu nadal spełnia warunki do jego przydziału. Weryfikacja jest obowiązkowa, a osoby, które nie zgłoszą się celem jej przeprowadzenia w tym terminie, nie zostaną ujęte na liście osób oczekujących na lokal w roku następnym. Nie wymagają ponownej weryfikacji nowe wnioski przyjęte od 1 lipca do 31 sierpnia.
OPŁATY:
Brak opłat
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
BOI Urzędu Miasta pok. 11.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Spraw Społecznych, pok. nr 112 i 113, tel. 67 258-44-71 w. 56, 57
TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje