Nawigacja Treść Narzędzia dostępności

Redakcja

  • Redaktor główny:
    Patryk Romanowski
    promanowski@umwalcz.pl
    tel: +48 67 258 44 71 wew. 73
    fax: +48 67 258 26 18
  • Pozostali redaktorzy

 

 

RM.0012.7.2.2024

 

Protokół nr 2/24

z posiedzenia Komisji Sportu, Kultury, Turystyki i Promocji Rady Miasta Wałcz,
które odbyło się w dniu 21.10.2024 roku
w godzinach od 14:30 do 15:40

===================================================================

1. Otwarcie posiedzenia.

Posiedzenie Komisji otworzył i prowadził Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy witając Sekretarza Miasta Magdalenę Krawczyk. 

2. Stwierdzenie quorum.

Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy stwierdził, iż na 7 członków Komisji obecnych jest 7 członków, co stanowi quorum uprawniające do wydawania prawomocnych opinii.

Lista obecności stanowi załącznik do protokołu. 

3. Przyjęcie porządku posiedzenia Komisji.

Projekt porządku posiedzenia stanowi załącznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy zapytał, czy są uwagi do porządku obrad?
W związku z brakiem uwag poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie porządku posiedzenia Komisji:

Głosowanie:

obecnych             -    7
za                         -    7                                

po czym stwierdził, że Komisja przyjęła porządek posiedzenia jednogłośnie.

Przedstawia się on następująco:

1. Otwarcie posiedzenia.

2. Stwierdzenie quorum.

3. Przyjęcie porządku posiedzenia Komisji.

4. Zaopiniowanie projektów uchwał:

1)      w sprawie zmian budżetu Gminy Miejskiej Wałcz na 2024 r.,

2)      w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miejskiej Wałcz na lata 2024-2034.

5. Sprawy bieżące i wolne głosy.

6. Zakończenie posiedzenia Komisji.

4. Zaopiniowanie projektów uchwał:

 

1)      w sprawie zmian budżetu Gminy Miejskiej Wałcz na 2024 r.

Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy zapytał, czy dobrze rozumie, że są zwiększone wpływy z alkoholówki i zaplanowane są z tego tytułu wydatki?

Sekretarz Miasta Magdalena Krawczyk powiedziała, że wpływy w najbliższym czasie będą trochę mniejsze, ponieważ jest kilka podmiotów, które rezygnują z koncesji. Przykładem są zamykające się w najbliższym okresie sklepy Gamma. Wzrost może być w innych miejscach, w których będą kupować alkohol. Dochody wyliczane są na podstawie oświadczeń
o uzyskiwanych wpływach. 

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy poddał pod głosowanie wniosek o pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały:

Głosowanie:

obecnych             -   7
za                         -   7

po czym stwierdził, że Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

2)     w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miejskiej Wałcz na lata 2024-2034.

 

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy poddał pod głosowanie wniosek o pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały:

Głosowanie:

obecnych             -   7
za                         -   7

po czym stwierdził, że Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

5. Sprawy bieżące i wolne głosy.

Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy podczas prezentacji multimedialnej omówił analizę aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

(Prezentacja stanowi załącznik do protokołu)

Radny Mateusz Bąk powiedział, że mimo tego, że nauczyciele mają możliwość, to jest bardziej niebezpieczne  prowadzenie takich zajęć dla nauczyciela niż generalnie w jakimś stopniu opłacalne. Pierwsza klasa szkoły średniej, czyli pokłosie zebrane ze szkół podstawowych, zwykły przemarsz na zajęcia typowo fizyczne. Nie biegamy, będzie przemieszczanie przez trawę i krzaki. Połamiecie ręce. Zdążył powiedzieć, odwraca się, chłopak się przewraca i łamie rękę. Normalna rzecz, wydarzyło się jest to wypadek. Zabezpieczenie, trafił do lekarza ręka wyprowadzona, ale nie jest w tym momencie problemem to, że on złamał tą rękę, tylko pojawia się cały szereg problemów nauczyciela. Ponieważ rodzice nie sprawdzają, czy było to zgodne z zajęciami, czy było to zgodne
z programem. Pojawił się spory problem wyciągnięcia pieniędzy po pierwsze od nauczyciela, po drugie od szkoły. Szukanie winnych, odpowiedzialnych, kto mu kazał iść, kto mu kazał jakiekolwiek zajęcia wykonywać. Młodzi uczniowie nie potrafią wykonywać zadań, bo nauczyciele boją się z niektórymi wykonywać pewne ćwiczenia, które jeszcze 10 – 20 lat były całkowicie normalne.        

Radny Andrzej Ksepko powiedział, że te wszystkie dane, dobrze że są, ale chyba bardziej naukowcy podchodzą naukowo, a sprawy są dosyć prozaiczne. Kto jest w stanie ocenić poziom sprawności przy dwunastoskalowej ocenie? 60 % nauczycieli w-fu jest to wymiany. Jeżeli dzieci przychodzą i najbardziej propagowane zajęcia to gra w dwa ognie. Sprawy nie są proste, ale dzieci w pierwszej klasie powinny umieć fikołki i przewroty. Jest to pierwsza zasada  poruszania się później. 

Radna Ewa Franaszek powiedziała, że jest realistką i jest bardzo dużo czynników. Na rodziców jest bardzo pośredni wpływ, na szkoły samorząd ma jakiś wpływ.  Profilaktyka
i tłumaczenie rodzicom, że trzeba się ruszać jest walką z wiatrakami i czy samorząd może coś osiągnąć? Z tabel przedstawionych przez Przewodniczącego na pierwszy rzut oka widać różnice między tymi szkołami. To nie jest przypadek, że akurat do Szkoły Podstawowej nr 5 trafiły mniej sprawne dzieci. Dlaczego w Szkole Podstawowej nr 5 jest czerwono, a w Szkole Podstawowej nr 1 jest zielono? Coś szkoła musi mieć z tym wspólnego, bo to nie jest tak, że akurat w tej części Wałcza mieszkają mniej sprawne dzieci. Radna jest zaskoczona, bo tam są klasy sportowe i one powinny zawyżać średnią. Co się tam dzieje? Telefony komórkowe na przerwach bardzo absorbują dzieci. Można spróbować wprowadzić zakaz używania telefonów i może to spowoduje, że zaczną się ruszać. 

Radny Maciej Goszczyński powiedział, że przysłuchuje się rozmowie i czuje się jakby był na lekcji wychowawczej w klasie 3b. Jaki jest właściwie cel dzisiejszego spotkania? Radni mogą wszystko omówić, mogą powiedzieć, że wszystko jest źle, że dzieci nie wychodzą
z domu, ale czy Komisja ma jakoś wpływ na to, aby dzieci wyciągnąć z domowego zacisza? No nie. Uważa, że jest to jednak rola po pierwsze organu prowadzącego żeby zdyscyplinować przede wszystkim szefów placówek oświatowych, którzy za to odpowiadają i oczywiście rola dyrektorów i całego grona pedagogicznego, żeby podjąć realne działania, które spowodują, że ten stan zostanie zmieniony. Komisja może dyskutować w wąskim gronie jeszcze trzy dni, ale nic to nie zmieni. Komisja nie ma żadnego przełożenia, aby to zmienić. Można jedynie zaproponować jakieś rozwiązania Burmistrzowi jako organowi prowadzącemu. Jeżeli one będą akceptowalne, to spróbuje je wdrożyć. I na tym rola Komisji się kończy.          

Sekretarz Miasta Magdalena Krawczyk powiedziała, że to wszystko co powiedzieli Radni to jest prawda, ale niestety tak wygląda współczesny świat. W większości przypadków
z placów zabaw korzystają dzieci młodsze wraz z rodzicami. Nie ma na takich pacach 11, 12,
13-latków. Jest tylko sport zorganizowany w klubach. Trzeba zacząć przede wszystkim od rodziców, bo z jednej strony wszędzie jedzie się samochodem, a  wieczorem jedzie się na siłownię. Tak to teraz wygląda. Patrząc na komórki, szkoły nie mogą zakazać używania telefonów. Rodzice mają różne podejście do tej sprawy. Nie jest tak, że organ prowadzący nie prowadzi nadzoru, że nie prowadzi hospitacji. Jeżeli są jakieś sygnały, że nauczyciel jest złym nauczycielem w-fu, to trzeba też reagować. 

Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy powiedział, że z każdym zdaniem się zgadza, bo Komisja ma tylko pośredni wpływ, ale można właśnie przez stymulacje pozytywne. Jeżeli jest fajny nauczyciel, to można zrobić konkurs i wybrać nauczyciela roku, który jest wzorem
i będzie wzorcem dla innych. Można zrobić też konkurs 10.000 kroków przy pomocy wybranej aplikacji przez określony czas do osiągnięcia każdego dnia. Będzie to motywujące do jakiejś regularnej aktywności.

Radny Andrzej Ksepko powiedział, że należy zwrócić uwagę, że dzieci obecnie jest
o połowę mniej niż było.

Radna Ewa Fraszek powiedziała, że w Szczecinku w razie brzydkiej pogody wszystkie obiekty, dla dzieci, były za darmo. Rodzice składali się na trenera lub instruktora i tam dziesiątki dzieci grały w tenisa i w inne gry. 

Sekretarz Miasta Magdalena Krawczyk powiedziała, że w pozostałych szkołach można wprowadzić na przykład raz w miesiącu aktywną przerwę, gdzie nauczyciele w-fu integrowaliby dzieci. Takie przerwy odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1.

6. Zakończenie posiedzenia Komisji.

W związku z wyczerpaniem porządku posiedzenia Przewodniczący Komisji Paweł Łakomy podziękował jej członkom za udział i zamknął posiedzenie Komisji.

 

 

 Przewodniczący Komisji 
Sportu, Kultury, Turystyki 
i Promocji 

 /-/ Paweł Łakomy

 

Tytuł Rozszerzenie Rozmiar Dodający
Protokół nr 2/24 z posiedzenia Komisja Sportu, Kultury, Turystyki i Promocji w dniu 21.10.2024 r.
protokol-nr-2-k-sportu-21-10-2024.doc (80.00 KB) Dodający: Patryk Romanowski
doc 80.00 KB Patryk Romanowski

Opis Data Zmieniający Porównaj
Utworzono artykuł
Data: 27-11-2024 16:00 Zmieniający: Patryk Romanowski
27-11-2024 16:00 Patryk Romanowski