Urząd Miasta Wałcz zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://bip.walcz.pl/.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Nie wszystkie starsze dokumenty zostały przygotowane zgodnie z wymogami dostępności. Systematycznie będziemy je poprawiać, zastępując niedostępne wersje dostępnymi. Nowe dokumenty przygotowywane są w oparciu o dostępne materiały źródłowe.
Treści nieobjęte przepisami
- Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.
- Transmisje obrady Rady, podczas prezentacji na żywo, nie mają napisów. Niezwłocznie po transmisji publikujemy nagranie z napisami.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB) oraz o narzędzie służące do automatycznego wykrywania niektórych błędów dostępności cyfrowej WAVE - https://wave.webaim.org/ .
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
- Portal jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
przełącznik zmiany rozmiaru czcionki
przełącznik zmiany kontrastu
przełącznik zmiany podkreślenia.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Magdalena Krawczyk - mejlowo
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Organ Nadzorujący: Burmistrz Miasta Wałcz,
- Adres: Plac Wolności 1, 78-600 Wałcz,
- mejl:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Urząd Miasta Wałcz, budynek A
Parking
- Możesz skorzystać z miejsca parkingowego. Na parkingu wyznaczyliśmy 1 miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pamiętaj o zabraniu karty parkingowej i umieszczeniu jej za szybą.
- Miejsca parkingowe są pomalowane na niebiesko i prawidłowo oznakowane.
- Parking jest bezpłatny.
-
Parking znajduje się przed wejściem do budynku, wjazd na parking od strony ul. Domańskiego. Parking znajduje się przy Placu Wolności.
Pies asystujący
- Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
Wejście do budynku
-
Urząd mieści się w dwóch połączonych z sobą przejściem służbowym budynkach A i B. Do budynku A prowadzi 5 wejść: jedno główne wejście od Placu Wolności, drugie od ul. Domańskiego, trzecie od ul. Kilińszczaków (otwierane zwyczajowo na potrzeby udzielanych ślubów w USC), czwarte wejście do dźwigu osobowego (windy) od strony dziedzińca oraz piąte, które znajduje się od strony dziedzińca, ale nie jest przeznaczone dla Interesantów. Plac Wolności oraz dziedziniec wyłożony jest kostką granitową. Do wejścia głównego budynku A oraz wejścia od strony Kilińszczaków prowadzą schody. Drzwi do wejścia głównego znajdują się po prawej stronie po pokonaniu 7 schodów z poręczą. Drzwi otwierane są na zewnątrz umożliwiając bezkolizyjne wejście.
- Do wejścia prowadzą schody.
- Stopnie są oznaczone kontrastowo.
- Przy schodach znajduje się poręcz.
- Drzwi musisz otworzyć ręcznie.
- Otwierają się na zewnątrz.
- Otworzenie drzwi wymaga dużej siły.
- Drzwi mają wygodną i ergonomiczną klamkę.
-
Budynek A i B posiadają windy, które zapewniają dostęp do pomieszczeń Urzędu (nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej). W budynkach są oznaczenia w alfabecie Braille'a (przyciski wewnątrz i na zewnątrz wind posiadają oznaczenia w języku Braille'a), są oznaczenia kontrastowe dla osób niewidomych i słabo widzących. Osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym m. in. poruszające się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi mogą dostać się do Biura Obsługi Interesanta wjeżdżając windą do budynku A z poziomu "-1" na poziom "0". Winda znajduje się z tyłu budynku na dziedzińcu od strony ul. Domańskiego lub poprzez wejście bezpośrednie od strony ul. Domańskiego przy Komendzie Straży Miejskiej na końcu korytarza po lewej stronie. Pracownicy Urzędu służą pomocą w obsłudze osób ze szczególnymi potrzebami.
Przestrzeń za wejściem
-
Po wejściu do budynku głównego, należy pokonać kolejne 6 schodów i w odległości około 1 metra znajdują się dwuskrzydłowe drzwi otwierane automatycznie. Po ich przekroczeniu, w drugim pokoju po lewej stronie (pokój nr 11) znajduje się Biuro Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Wałcz, gdzie można uzyskać informację i pomoc w zakresie obsługi w Urzędzie Miasta Wałcz.
W budynku są oznaczenia w alfabecie Braille'a, tj. tabliczki przydrzwiowe dla osób niewidomych i kontrastowe dla słabo widzących. Osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym m. in. poruszające się na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi mogą dostać się do Biura Obsługi Interesanta wjeżdżając windą do budynku A z poziomu "-1" na poziom "0". Winda znajduje się z tyłu budynku na dziedzińcu od strony ul. Domańskiego lub poprzez wejście bezpośrednie od strony ul. Domańskiego przy Komendzie Straży Miejskiej na końcu korytarza po lewej stronie. Pracownicy Urzędu służą pomocą w obsłudze osób ze szczególnymi potrzebami. Brak jest systemów naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabo widzące. - Informacja dotykowa o rozmieszczeniu pomieszczeń znajduje się przed wejściem głównym do budynku A od strony Placu Wolności, stojąc przed schodami po prawej stronie na ścianie. W informacji dotykowej znajduje się rzut parteru.
- Przestrzeń jest zazwyczaj cicha i spokojna.
- Pomieszczenie jest dobrze oświetlone.
- Punkt obsługi znajduje się na parterze budynku A w pokoju nr 11
- Punkt obsługi wyposażony jest w pętlę indukcyjną.
- W punkcie obsługi dostępna jest usługa tłumaczenia na język migowy.
- Blat jest obniżony i może do niego podjechać osoba na wózku.
Ciągi poziome
- Pomieszczenia znajdują się na 4 kondygnacjach.
- Część korytarzy nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
Ciągi pionowe
- Na inne kondygnacje możesz się dostać za pomocą schodów
- Możesz skorzystać z windy.
Schody
- Przy schodach znajduje się poręcz wzdłuż całego ciągu.
- Stopnie są oznaczone kontrastowo
Winda
- Drzwi windy otwierają się automatycznie
- Winda znajduje się w budynku
- Przyciski sterujące mają opisy w alfabecie Braille'a.
- Przyciski sterujące mają duże oznaczenia.
- Oznaczenia są kontrastowe.
Pomieszczenia
- Około 80% pomieszczeń jest dostępnych dla osób na wózkach.
Łazienka
- W budynku jest toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością.
-
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze budynku A, po lewej stronie od wejścia głównego. Drzwi toalety są oznakowane. Wyposażenie toalety przystosowane jest do potrzeb i wymagań osób z niepełnosprawnościami.
- Drzwi otwierają się na zewnątrz.
- Nie ma przeszkód, by wjechać na wózku do łazienki.
- Na ścianach są zamontowane poręcze.
- Pochwyty są po obu stronach ustępu.
Urząd Miasta Wałcz, budynek B
Parking
- Możesz skorzystać z miejsca parkingowego. Na parkingu wyznaczyliśmy 1 miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pamiętaj o zabraniu karty parkingowej i umieszczeniu jej za szybą.
- Miejsca parkingowe są pomalowane na niebiesko i prawidłowo oznakowane.
- Od miejsca parkingowego do wejścia do budynku odległość wynosi około 100 metrów.
- Parking jest bezpłatny.
-
Parking znajduje się obok wejścia do budynku, wjazd na parking od strony ul. Domańskiego. Parking znajduje się przy Placu Wolności.
Pies asystujący
- Możesz przyjść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Pamiętaj o certyfikacie psa asystującego i zaświadczeniu o szczepieniu.
Wejście do budynku
-
Do budynku B prowadzą 3 wejścia, jedno główne od strony ul. Kilińszczaków, drugie od strony dziedzińca, które jest rzadziej użytkowane przez Interesantów oraz trzecie wejście- dźwig osobowy (winda). Do wejścia głównego od strony Kilińszczaków oraz od strony dziedzińca prowadzą schody z poręczami.
- Do wejścia prowadzą schody.
- Stopnie są oznaczone kontrastowo.
- Przy schodach znajduje się poręcz.
- Drzwi musisz otworzyć ręcznie.
- Otworzenie drzwi nie wymaga dużej siły.
-
Wejście do budynku B od strony dziedzińca, od strony ul. Domańskiego jest rzadziej użytkowane przez Interesantów i prowadzą do niego schody z poręczą oraz oraz trzecie wejście- dźwig osobowy (winda zewnętrzna).
Przestrzeń za wejściem
-
Po wejściu do budynku od strony ul. Kilińszczaków, po pokonaniu dwóch schodów znajdują się drzwi drewniane, zaś po ich otwarciu w odległości około dwóch metrów na wprost znajdują się drzwi szklane. Po ich otwarciu na parterze znajdują się pokoje Wydziału Spraw Obywatelskich, w tym zaczynając od prawej strony po kolei ewidencja ludności, dwie toalety dla pracowników, schody na górne kondygnacje, obrona ludności i zarządzanie kryzysowe, drzwi na zewnątrz ze schodami prowadzącymi na dziedziniec, winda, dowody osobiste oraz przejście służbowe pomiędzy budynkami A i B Urzędu Miasta Wałcz.
- Informacja dotykowa o rozmieszczeniu pomieszczeń znajduje się przed wejściem głównym do budynku B od strony ul. Kilińszczaków, stojąc przed schodami po prawej stronie na ścianie. W informacji dotykowej znajduje się rzut parteru.
- Przestrzeń jest zazwyczaj cicha i spokojna.
- Punkt obsługi znajduje się w budynku A, wejście od strony ul. Placu Wolności , dziedzińca lub ul. Domańskiego
- Punkt obsługi wyposażony jest w pętlę indukcyjną.
- W punkcie obsługi dostępna jest usługa tłumaczenia na język migowy.
Ciągi poziome
- Pomieszczenia znajdują się na 3 kondygnacjach.
- Część korytarzy nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
Ciągi pionowe
- Na inne kondygnacje możesz się dostać za pomocą schodów
- Możesz skorzystać z windy.
Schody
- Przy schodach znajduje się poręcz wzdłuż całego ciągu.
- Stopnie są oznaczone kontrastowo
Winda
- Drzwi musisz otworzyć ręcznie
- Winda znajduje się poza budynkiem
-
od strony dziedzińca, wejście przez bramę od strony ul. Domańskiego. Dźwig osobowy, winda zewnętrzna jest dość trudna w użytkowaniu, tj. należy cały czas naciskać przycisk, aby winda przyjechała, a potem jechała na poszczególne kondygnacje.
- Przyciski sterujące mają opisy w alfabecie Braille'a.
- Przyciski sterujące mają duże oznaczenia.
- Oznaczenia są kontrastowe.
Pomieszczenia
- Około 80% pomieszczeń jest dostępnych dla osób na wózkach.
Łazienka
- W budynku jest toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością.
-
Toaleta znajduje się na I piętrze, jednak jest mniejsza od toalety w budynku A.
- Drzwi otwierają się na zewnątrz.
- Nie ma przeszkód, by wjechać na wózku do łazienki.
- Do łazienki prowadzą schody.
-
Do łazienki można dostać się windą.
- Na ścianach są zamontowane poręcze.
- Pochwyty są po obu stronach ustępu.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
- Jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego: Korzystanie z usług pracownika znającego język migowy odbywa się bez konieczności wcześniejszego zgłaszania niniejszej potrzeby, jednak z uwagi na ewentualną nieobecność pracownika, może zaistnieć brak możliwości natychmiastowego kontaktu. W związku z tym informujemy, iż istnieje możliwość wcześniejszego zgłoszenia takiej potrzeby elektronicznie na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod nr 67-258-44-71 wew. 14, 65 lub 72. Po dokonaniu zgłoszenia Urząd Miasta Wałcz zapewni obsługę w uzgodnionym terminie. Nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. - Informacja o naszej działalności w tekście łatwym do czytania (ETR): https://www.bip.walcz.pl/urzad-miasta/o-urzedzie
- Informacja o naszej działalności w języku migowym (PJM): https://www.youtube.com/watch?v=OsedlzltX6Y
- Aktualny raport z zapewnienia dostępności dostępny jest do pobrania poniżej w zakładce "Załączniki"
-
Osoby chętne, mogą dokonać w Urzędzie wcześniejszego zgłoszenia wizyty osoby ze szczególnymi potrzebami w celu stworzenia najdogodniejszych warunków obsługi poprzez jedną z następujących form:
W siedzibie Urzędu, osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej: w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Wałcz, pokój nr 11, parter budynku A, Plac Wolności 1;
Pocztą: Urząd Miasta Wałcz, Plac Wolności 1, 78-600 Wałcz;
Telefonicznie: pod numerem telefonu: 67-258-44-71 wew. 14 lub 65 lub 72 - Deklaracja dostępności została przygotowana w Generatorze Deklaracji Dostępności.